بازتوانی قلب :(قسمت سوم )


دردوقسمت قبل به تعریف وکلیاتی درمورد بازتوانی قلب اشاره کردیم واینک قسمت سوم ازمبحث بازتوانی قلبی.

یکی ازپایه های اصلی بازتوانی قلب ، کنترل عوامل خطراست بدین معنی که عوامل خطر مرتبط با بیماری قلب که باید کنترل شوند این عوامل اصلی که دربازتوانی قلب باید کنترل شوند عبارتند از:
اصلاح رژیم غذایی
بسیاری از عادات غذایی معمول ما (انتخاب،آماده کردن،طبخ،مصرف و نگهداری مواد غذایی)ممکن است نامناسب بوده و اثرات نامطلوب و جبران ناپذیری در سلامت ما بجای می گذارند.
افزودن نمک زیاد به غذا ،مصرف زیاد مواد سرخ کردنی،استفاده بیش از حد غذاهای فراوری شده مانند کنسروها،مصرف کم سبزیجات و میوه ها و بسیاری موارد دیگر بر سلامت قلب تاثیر سوء دارند.
اجتناب ازدخانیات
سیگار بواسطه تولید منوکسید کربن و نیکوتین تاثیرات زیان آوری را بر قلب اعمال می کند.مونوکسید کربن با هموگلوبین سلولهای قرمز خون ترکیب شده،کربوکسی هموگلوبین به وجود می آورند و در نتیجه مقدار اکسیژن قابل دسترس برای عضله قلب کاهش می یابد.نیکوتین تولید آدرنالین و نور آدرنالین را زیاد می کند.این هورمون ها هر دو سرعت ضربان قلب را در دقیقه افزایش می دهند و موقتا سبب بالا رفتن میزان فشار خون می شوند.
اصلاح چربی های خون
کلسترول بد بالای خون نشان دهنده احتمال بالای خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی می باشد.رسوب کلسترول ،پلاک و سایر رسوبات چربی در دیواره عروق باعث گرفتگی و انسداد سرخرگ های تغذیه کننده قلب می شود.این امر باعث کاهش میزان جریان خون ماهیچه قلب می شود ومی تواند باعث سکته قلبی ، آنژین قلبی ونارسائی قلب شوند.
کنترل قندخون ودرمان دیابت
در فرد مبتلا به دیابت،بدن نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کندویاازآن استفاده نماید در نتیجه سطح قند خون افزایش یافته و بیشتر غذای مصرفی جهت تولید انرژی در بدن تبدیل به قند می شود.دیابت می تواند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری قلب وانواع اختلالات قلبی را افزایش دهد.
کنترل فشار خون
فشار خون بالا یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان ها بالا می رود.به دنبال این افزایش فشار،قلب باید برای حفظ گردش خون شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند.پرفشاری خون عامل خطر عمده در سکته مغزی،سکته قلبی،نارسایی قلب،آنوریسم های شریانی،بیماری شریان های محیطی ونیز بیماری های مزمن کلیه است
تحرک وفعالیت کافی
مطالعات مختلفی تاثیر منفی بی تحرکی وکم تحرکی را بر سلامت سیستم قلبی عروقی _دیابت و انواع سرطانها را نشان داده که بایستی اصلاح شود.


جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک فوق تخصصی دکترمحمود هادی زاده
۵و ۳۲۲۴۲۱۶۴ _ ۰۳۱
تماس گرفته ویااطلاعات لازم رااز طریق آدرسهای زیر بدست آورید:Www.doctorhadizadeh.ir

Www.doctorhadizade.com

Www.varisiran.ir

Www.varisesfahan.ir

https://instagram.com/dr.mahmoudhadizadeh

https://t.me/drhadizadeh

 


2547
0 0